Wczytuję dane...

Czym są soczewki kontaktowe? Jakie są rodzaje soczewek? Dla kogo są polecane? - Wszystko o soczewkach kontaktowych.

Czym są soczewki kontaktowe? Jakie są rodzaje soczewek? Dla kogo są polecane? - Wszystko o soczewkach kontaktowych.

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są idealną alternatywą dla tradycyjnych okularów korekcyjnych. Zapewniają znakomitą wygodę. Szkła kontaktowe posiadają bardzo cieniutką powierzchnie o zaokrąglonym kształcie. Dzięki temu z łatwością trzymają się oka. Nowoczesne soczewki dobrze przepuszczają powietrze. Dużą zaletą szkieł kontaktowych jest to, że gwarantują pełne pole widzenia, a na dodatek są niewidoczne dla osób trzecich. Chyba, że wybierzemy kolorowe soczewki kontaktowe, które również korygują naszą wadę wzroku. Przewagą soczewek w stosunku do okularów korekcyjnych jest to, że zapewniają komfort podczas noszenia okularów przeciwsłonecznych oraz uprawiania sportu. Nawet tego najbardziej wyczynowego. 

Dla kogo polecane są soczewki kontaktowe?

Ze względu na swój wysoki komfort soczewki kontaktowe polecane są osobom aktywnym, uprawiającym różnego rodzaju sporty. Nawet te wodne. W wielu przypadkach są niezbędne dla osób, które lubią pływać. Zadowoleni z nich będą profesjonalni pływacy jak również Ci, którzy pływają okazjonalnie. W wodzie słonej, słodkiej jak i również na basenie, mogą znajdować się drobnoustroje, które stanowią zagrożenie dla oka. W takim przypadku warto stosować jednorazowe soczewki kontaktowe. Po pływaniu można je zdjąć i wyrzucić oraz założyć na oczy nowe sterylne. Soczewki kontaktowe są również dla osób ceniących sobię wygodę w użytkowaniu oraz dla tych którzy chodzą na różnego rodzaju imprezy. Łatwo na takich okazjach o zniszczenie tradycyjnych okularów korekcyjnych. Jeśli mówimy już o takich okazjach to idealnym urozmaiceniem swojego wyglądu jest zastosowanie kolorowych soczewek kontaktowych. Takie szkła są najczęściej wykorzystywane na imprezach typu sylwester czy dyskoteki.

Jak czyścić i przechowywać soczewki kontaktowe?

Jeśli nie zakupiłeś jednodniowych soczewek to przyjdzie czas na pielęgnację tych długoterminowych. Jeśli jednak nosisz soczewki jednodniowe, po ich ściągnięciu po prostu je wyrzuć. Przy zakupie soczewek kontaktowych nie zapomnij o płynie do ich czyszczenia i przechowywania. Wszystkie soczewki (oprócz jednodniowych) musisz przechowywać w specjalnie przeznaczonym do tego płynie. Nigdy do czyszczenia lub przechowywania soczewek nie używaj wody z kranu. Może ona zawierać nieczystości, które mogą uszkodzić Twoje soczewki i doprowadzić do zakażenia lub w najgorszym przypadku uszkodzenia oka. Zawsze używaj specjalnie przeznaczonego do tego płynu. Warto podkreślić, że taki roztwór do czyszczenia soczewek nie jest drogi. Nie warto oszczędzać na takim płynie, ponieważ możemy później tego żałować i mieć problemy ze swoimi oczami. Nawet najlepsza soczewka po jej ściągnięciu powinna być dokładnie opłukana. Zanim ściągniesz soczewkę dokładnie umyj ręce. Po ściągnięciu soczewki kontaktowej dokładnie opłucz ją we wcześniej do tego przygotowanym płynie. Stosuj się do wyżej wymienionych zasad a używane przez Ciebie soczewki posłużą Ci przez maksymalnie długi czas.


Rodzaje soczewek

Soczewki kontaktowe z początku były wybierane przez użytkowników posiadających różnego rodzaju wadę wzroku. Takie było ich pierwotne przeznaczenie. Jednakże z postępującym nas światem i rozwojem technologicznym możemy również wyróżnić szkła kontaktowe podkreślające lub całkowicie zmieniające kolor tęczówki. Dzięki właściwości tej soczewki możemy urozmaicić swój wygląd lub diametralnie go zmienić.

Na rynku spotykamy takie soczewki jak:
sferyczne - stworzone dla osób ze sferycznymi wadami wzroku
toryczne - stworzone dla użytkowników, u których stwierdzono astygmatyzm
multifokalne - stworzone dla osób wymagających korekcji do dali i bliży

Innym podziałem szkieł kontaktowych jest również tryb wymiany soczewki. Wskazuje on okres w jakim można je nosić. Wyróżniamy takie jak:


soczewki jednodniowe
soczewki dwutygodniowe

soczewki miesięczne
soczewki kwartalne
soczewki na noc i dzień (całodobowe)

Soczewki kontaktowe Biotrue ONEday
Soczewki jednodniowe  Biotrue ONEday oraz płyn Biotrue

Jednakże soczewki powinniśmy zdejmować na noc. Nawet te całodobowe. W ten sposób nasze oczy dostaną czas na odpoczynek oraz nawilżenie podczas snu. Nie zapomnijmy również o odpowiedniej pielęgnacji szkieł kontaktowych.

Kupując u nas masz pewność, że soczewki kontaktowe pochodzą z pewnego źródła. Dzięki temu są produktami w pełni bezpiecznymi.