Wczytuję dane...

Sezon alergiczny a soczewki

Sezonowe alergeny przenoszone w powietrzu, takie jak pyłki, kurz i alergeny zwierzęce, podrażniają rogówkę oraz zaburzają strukturę filmu łzowego. Użytkownicy soczewek kontaktowych cierpiący z powodu sezonowej alerigii oczu odczuwają większy dyskomfort podczas noszenia soczewek. Jest to częstą przyczyną porzuceń soczewek.

Przeprowadzono badania pomiędzy dwiema wiodącymi markami soczewek jednodniowych: Dailies Aqua Comfort Plus oraz 1Day Acuvue Moist wystawiając je na kontakt z pyłkami.

Wyniki badań wykazały znaczne różnice reakcji oka na pyłki przy zastosowaniu tych dwóch marek. Ogólnie lepiej wypadły soczewki marki Dailies, największe statycznie znaczące różnice dotyczyły zaczerwienienia oczodołów. Jednak w badaniach uwzględniono również reakcję oka na pyłki przy braku soczewki i tu najciekawsze, soczewki nie powiększają reakcji alergicznej a zmniejszają ją. 

Zaczerwienienie oka było nawet 70% mniejsze przy założeniu soczewki niż w przypadku jej braku.

Nasuwa się tylko jeden wniosek, alergicy sezonowi nie muszą rezygnować z soczewek!

Jeśli Twoje dotychczasowe soczewki w okresie alergii Ci nie odpowiadają, może warto wybrać się do okulisty lub optometrysty i zastanowić się nad zmianą.

Wszystkim alergikom życzę jak najmniejszego pylenia w tym sezonie