Wczytuję dane...

Soczewki kontaktowe chronią oczy przed promieniowaniem UV

Choroby oczu związane z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV takie jak zaćma, są niezwykle powszechnym problemem. Zaobserwowano również zależność pomiędzy przewlekłą ekspozycją na promieniowanie UV a stanami patologicznymi związanymi z wiekiem takimi jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

 

Czy wiedzieliście, że szczyt ekspozycji na promieniowanie UV w letni dzień to godzina 9:00 oraz 14:00-15:00, a nie wbrew powszechnemu przekonaniu w południe? Wtedy słońce znajduje się wysoko, więc nasze oczy chronione są przez łuki brwiowe. Podobnie wygląda sytuacja z odbiciami promieni słońca od śniegu zimą, gdy rzeczywista ekspozycja na promieniowanie UV jest 100-krotnie większa niż podczas spaceru po łące w słoneczny, letni dzień.

 

Same okulary przeciwsłoneczne nie stanowią pełnej ochrony, gdyż światło dociera do oka bokami wokół szkieł. W celu ochrony naszych oczu należy również stosować soczewki kontaktowe z filtrem UV. Takie soczewki zapewniają dodatkową ochronę przed promieniami pochodzącymi z różnych źródeł i padającymi na rogówkę oraz rąbek rogówki, niezależnie od tego czy są to promienie padające bezpośrednio, odbite czy załamywane.

 

Pamiętajmy jednak, że same soczewki z filtrem UV nie zastapią okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, gdyż nie zakrywają całkowicie oczu i okolic wokół nich.

Więc dla jak najlepszej ochrony naszych oczu powinniśmy zastosować zestaw: kapelusz z szerokim rondem, okulary przeciwsłoneczne o odpowiednim kształcie oprawy oraz soczewki kontaktowe z filtrem UV.
Z uwagi, że nie zawsze ten kapelusz będzie nam pasował, a zwłaszcza panom, to zastosowanie połączenia soczewek z okularami powinno być tym minimum.

 

Tak czy siak, tych słonecznych dni ostatnio jak na lekarstwo i chętnie by się pobiegało w kapeluszu zamiast nauszników Mrugnięcie