Wczytuję dane...

Dlaczego badanie na soczewki jest tak ważne?


Wielu „okularników" nie raz zastanawiało się jak to by było nosić soczewki kontaktowe. Nie mając o tym zielonego pojęcia kupują soczewki „na oko" dosłownie i w przenośni, myśląc, że będą musiały pasować. A jak jedne nie pasują to kupują kolejne, bądź zganiają winę na sprzedawcę, że sprzedaje bubel. Nic bardziej mylnego!

Soczewki kontaktowe nie tylko powinny, ale zawsze muszą być dobrane przez specjalistę, najlepiej okulistę bądź optometrystę. Dotyczy to zarówno pierwszych soczewek jak również zmiany dotychczas używanych na inne.
Soczewka jest wyrobem medycznym, którym można sobie zaszkodzić dobierając na własną rękę. Na odpowiedni dobór składa się kilka czynników, jak wada wzroku, krzywizna, średnica czy możliwa alergia na różne materiały jak np. sylikon.

Jak powinno wyglądać prawidłowo przeprowadzone badanie na soczewki kontaktowe?

Zapisując się na badanie może paść pytanie, czy już kiedyś były noszone soczewki, jest to ważne ze względu na to, iż osoby, które nie nosiły soczewek potrzebują dłuższej wizyty, aby nauczyć się je prawidłowo zakładać i zdejmować.
Gdy już trafimy do gabinetu zostanie przeprowadzone badanie wzroku oraz założona na oko soczewka kontaktowa. Specjalista sprawdzi czy soczewka nie jest za duża lub za mała (sprawdzenie średnicy soczewki), czy odpowiednio przylega do oka (za to odpowiada BC – krzywizna soczewki) oraz najważniejsze, jak pacjent czuje się w zaaplikowanej soczewce. Gdy odpowiednie soczewki zostaną dobrane rozpocznie się nauka ich aplikowania. Pacjent powinien zostać wypuszczony z gabinetu z pierwszą parą soczewek próbnych oraz dopiero, gdy dobrze radzi sobie zarówno z zakładaniem jak i ich ściąganiem.
Przy bardziej złożonych wadach wzroku jak astygmatyzm czy prezbiopia bywa tak, że na pierwsze soczewki pacjent będzie musiał poczekać kilka dni, gdyż złożoność parametrów powoduje, że w gabinecie nie ma ich od ręki.

Jest bardzo ważne aby specjalista u którego odbywa się badanie, zagwarantował pierwsze soczewki tzw. próbne. Pacjent musi sprawdzić jak czuje się w danych szkłach, gdyż nieodpowiednio dobrane mogą powodować wiele dolegliwości, jak nieostre widzenie, podrażnione oczy, bóle czy zawroty głowy, a nawet stany zapalne.

Podsumowując: Umawiając się na badanie ważne aby zapytać, czy otrzyma się soczewki próbne, jeżeli nie, najlepiej szukać innego specjalisty!